General

Objawy niedoboru witaminy D – co nam powinny zasugerować?

Witaminy są dla naszego organizmu niezwykle ważnym elementem, który w dużej mierze decyduje o jego pracy. Powinno się więc szczególnie dbać o to, by wszystkie grupy witaminowe dostarczać do naszego organizmu w odpowiedniej ilości, tak by nie pojawiały się żadne oznaki niedoborów. W wielu przypadkach może okazać się, że takie niedobory będą trudne do zwalczenia. W niniejszym artykule postaramy się pochylić nad witaminą D, jej znaczeniem dla organizmu oraz tym jakie są objawy niedoboru witaminy D.

Witamina D, która będzie w odpowiednim stężeniu w naszym organizmie ma istotne znaczenie dla tego jak silne są nasze kości czy zęby, dlatego powinno się zadbać o jej odpowiednią ilość w naszym organizmie. Poza tym jeśli będzie ona w odpowiednim stężeniu można liczyć na to, że utrzymamy szczupłą sylwetkę a także zablokujemy rozwój raka oraz poprawimy swoje krążenie krwi. Witamina D w naszym organizmie powstaje po kontakcie ze słońcem. Zarówno szkodliwy jest jej niedobór jak i też zbyt duże ilości, dlatego trzeba odpowiednio kontrolować stan swojego organizmu w tym względzie.

Jeśli chodzi o objawy niedoboru witaminy D jest wiele czynników, które mogą nam zasugerować, że mamy do czynienia właśnie z takim problemem. Pojawienie się ciągłych nudności czy brak apetytu to jeden z sygnałów, który może świadczyć o tym, że brakuje nam witaminy D. Lekarze twierdzą jednak, że również nadmierne zwiększenie pragnienia jest taką oznaką. Podobnie jak w przypadku innych witamin również niedobór witaminy D będzie wyraźnie objawiał się nadmiernym zmęczeniem i osłabieniem. Takim znakiem będzie również zbyt duża ilość oddawanego moczu, biegunka czy wymioty. Niekiedy pojawiają się bóle głowy, oczu, pocenie się czy swąd skóry. Są to jednak oznaki, które mogą dotyczyć również innych problemów ze zdrowiem, w związku z czym trudno ocenić czy w danym przypadku rzeczywiście problem będzie dotyczył witaminy D. Jeśli postaramy się o zwiększenie jej w naszym organizmie i te objawy zaczną ustępować można uważać, że problem właśnie z tym był związany.

Warto również powiedzieć o tym jakie mogą być skutki nadmiernej ilości witaminy D. Przede wszystkim przedawkowanie tej witaminy sprawi, że w naszych tkankach będzie gromadził się wapń. Taka sytuacja może prowadzić do problemów w pracy serca i układu nerwowego. Nadmierna ilość witaminy D może również powiększać zapadalność na kamicę nerkową czy pęcherzyka żółciowego. Przedawkowanie witaminy D jest także niebezpieczne w przypadku kobiet w ciąży, gdyż może to prowadzić do deformacji płodu a także problemów z kośćmi u noworodka.

Dodaj komentarz