General

Mniej i bardziej typowe objawy astmy oskrzelowej

Astma oskrzelowa jest jedną z tych chorób, które w najbliższym czasie najprawdopodobniej zyskają sobie niechlubne miano chorób cywilizacyjnych. Medycyna jest w stanie nieść pomoc osobom, które cierpią na tego rodzaju schorzenie, nie jest jednak w stanie przeciwdziałać nowym zachorowaniom. Warto zatem poznać objawy astmy oskrzelowej, im bowiem szybciej choroba zostanie zdiagnozowana, tym większa będzie szansa chorego na życie bez stresu związanego z oczekiwaniem na kolejne ataki tego schorzenia.

Najbardziej typowe objawy
Jednym z najbardziej typowych objawów astmy oskrzelowej jest suchy i męczący kaszel. Zdecydowana większość osób zmaga się z nim jedynie przy okazji przeziębienia, u astmatyków występuje jednak nawet wtedy, gdy badanie lekarskie wyklucza infekcję górnych lub dolnych dróg oddechowych. Wcale nie mniej popularne są świsty, które sami chorzy opisują jako grę w piersiach Ich nasilenie jest zmienne i w wielu przypadkach może je usłyszeć wyłącznie lekarz wyposażony w odpowiednie urządzenie. Niejednokrotnie słyszy je jednak także sam pacjent, a nawet osoby, które znajdują się w jego otoczeniu.
Gdybyśmy jednak mieli wskazać na ten symptom astmy oskrzelowej, który jest najczęściej kojarzony z tym schorzeniem, z całą pewnością byłyby to duszności. Pacjenci skarżą się, że w określonych przypadkach nie są w stanie nabrać, a potem wypuścić powietrza, często mówią też o krótkim oddechu i braku tchu. Co ciekawe, duszności są uznawane za najbardziej subiektywny objaw astmy, a ich intensywność i uporczywość różni się zasadniczo w zależności od tego, z jakim pacjentem prowadzi się wywiad. Mówiąc o najbardziej typowych objawach astmy oskrzelowej nie można nie wspomnieć również o złej wydolności wysiłkowej. I w tym przypadku odczucia kolejnych pacjentów mogą różnić się między sobą, lekarze często słyszą jednak, że nawet niewielki wysiłek wywołuje u chorych uczucie zmęczenia.

Mniej typowe reakcje organizmu
Może się wydawać, że objawy astmy oskrzelowej są na tyle charakterystyczne, że zarówno lekarz, jak i pacjent nie powinni mieć problemu z właściwą diagnozą tego schorzenia. Okazuje się jednak, że nie zawsze jest to oczywiste, organizm potrafi bowiem informować o zagrożeniu w zdecydowanie mniej konwencjonalny sposób. Wśród mniej typowych, ale stosunkowo często powtarzających się objawów, wymienić należy uczucie niepokoju i rozdrażnienia pojawiające się nie tylko w przypadku napadu, ale i po jego ustąpieniu. Nie brakuje też astmatyków, którzy zmagają się z objawami depresji, a także z sennością, która jest szczególnie dokuczliwa po ataku choroby.

Dodaj komentarz